Sorularınız mı var?

+90 312 395 38 79
Hakkımızda

Hakkımızda

Teknam Grup 1992 yılında çeşitli analitik ve tıbbi cihazlar tasarlamak ve üretmek amacıyla sektörde var olan eksiklikleri, kaliteli hizmet anlayışı ve iş modeliyle gidermek için Ankara, Türkiye’de kuruldu.
 
Teknam, 2005 yılında, Alman Ge:Net firmasının Türkiye temsilcisi olarak 85m ye kadar boru tipi rüzgar ölçüm direkleri, sensör ve kayıt sistemlerini ithal ederek yatırımcıların rüzgar ölçüm ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler vermeye başlamıştır.

2007 yılından itibaren Tech-Wind markası ile yerli üretim kararı vererek kendi kafes direğini tasarlayarak rüzgar ölçümleri için anahtar teslim çözümler sunmak amacı ile satış ve monteye başlamıştır. Geliştirdiğimiz direklerde, yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda, kurulumu kolaylaştırıcı ve dayanımı artırıcı, bakım, servis ve sensör değişikliğini basitleştiren direk tasarımı ve farklı bağlantı teknikleri geliştirilmiştir
2008 yılından itibaren de Ar-Ge bölümümüz kurularak Tech-Sen markası altında rüzgar ölçüm sistemlerinde kullanılan tüm sensörler, ve veri kayıt sistemlerini üretmek ve üretilen cihaz ve elemanların sürekli gelişimimi amacı ile çalışmalar başlamıştır.
Kuruluş tarihimizden -1992- 2008 yılına kadar geçen 16 içinde oluşan yıl Mekanik ve Elektronik tasarım birikimi bu tarihten sonraki Ar-Ge çalışmalarımızın itici gücü olmuştur.
2011 yılında TÜBİTAK TEYDEB 1507 desteği ile Türkiye’nin ilk yerli rüzgar hız ölçer (anemometre), rüzgar yön ölçer (wind-vane), sıcaklık, nem ve basınç sensörleri ,veri kayıt sistemi (data logger) Ar-Ge çalışmalarına başlanarak 2012 yılında proje başarılı bir şekilde bitirilerek sensörlerin son ürün haline getirilmesi tamamlanmıştır. Ayrıca TEYDEB desteği haricinde radyasyon kalkanı, aviasyon uyarı lambası, rüzgar uyarı sistemi de geliştirilmiştir
Bu projenin tamamlanması ile elde edilen bilgi birikimi ile 2014 yılında yeni bir proje ile tekrar TÜBİTAK TEYDEB desteği ile yeni Ar-Ge çalışması başlatılmıştır. Bu yeni projeyle, Kefeli ve Ağırlıklı yağış sensörü, yağış algılayıcı, Ultrasonik  kar kalınlık ölçer, Global göneş radrasyon ölçer ve Güneşlenme süresi ölçer sensörlerinin üretimi 2016 yılı sonunda tamamlanmış, sonraki yıllarda da Toprak sıcaklık, tam otomatik Buharlaşma ölçüm cihazı vb sensörler de üretilerek, meteorolojik cihaz sensör yelpazesinin temel kalemlerinin üretimleri gerçekleştirilmiştir. Teknam Dünyada bu genişlikte ürün yelpazesine sahip sayılı firmalardan biri olmuştur. 
RES ve GES projeleri geliştirme konusunda da çalışan firmamız ,Nevşehir bölgesinde yaptığı toplam 80MW GES projesini çağrı mektupları alınması sonrasında yatırımcı firmalara devrederek lisansız GES yatırımlarına katkı sağlamıştır.